عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه حرکات دامنه­ای در شرق گیلان به روش آنبالگان(مطالعه موردی: پیلدره از توابع شهرستان املش)

قسمتی از متن پایان نامه :

منابع خاک

خاک یک پدیده ی طبیعی می باشد که عموماً در همه جا و در هر نوع شرایط آب و هوایی می تواند وجود داشته باشد. و یا اینکه پوشش نسبتاً نازک و در بین قشر ضخیم سنگی زمین و کیلومترها اتمسفر بلند می باشد، باز شرط اولیه حاصلخیزی کلیه مناطق و در نتیجه یکی از شرایط مهم پیدایش حیات و تمدن مادی بر روی کرده زمین می باشد و مطالعه دقیق این پدیده طبیعی که در زندگی هر موجود زنده تأثیر بسیار مهمی را اعمال     می کند (کردوانی، 1378؛ 3)

برای حفظ منابع خاک جهت بهره گیری های آیندگان بایستی بین استعداد ذاتی خاک و بهره برداری از آن ارتباط ی منطقه و مناسب مستقر نموده و براساس استعداد وقابلیت اراضی از آن بهره برداری نمود.

هدف از مطالعه خاک شناسی و ارزیابی منابع اراضی بهره گیری­ی مطلوب و بهینه از آنها می باشد. اگر اراضی براساس قابلیت و استعداد خاص خود طبقه­بندی و تفکیک گردند، بهره­برداری غیرمعقول از زمین و معضلات مربوط به این گونه بهره گیری های نابجا از بین می رود، از طرفی خاک از عوامل بسیار مهمی می باشد که در بروز فرسایش های مختلف تأثیر اساسی دارد.

خاک­ها نسبت به بافت، ساختمان و سایر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود حساسیت­های مختلفی نسبت به فرسایش نشان می دهند. مسلم می باشد هر چه خاک از نظر حاصلخیزی غنی­تر باشد و خصوصیات شیمیایی و فیزیکی آن مطلوبتر باشد، رستنی های آن بیشتر شده و در نتیجه تثبیت خاک بهتر انجام می شود، و در نتیجه نه تنها فرسایش در این نوع خاک­ها کمتر انجام می شود بلکه خصوصیات مطلوب­تر آنها نفوذپذیری را نسبت به نزولات جوی زیاد تر کرده و افزایش نفوذپذیری باعث کاهش هرز آبها می گردد و همین مسأله در جلوگیری از سیلاب ها و حرکات توده­ای تأثیر مؤثر اعمال می کند.

 

4-2-3-1 طبقه بندی خاک منطقه

ـ خاک های دشت ها و دره ها

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

این نوع خاک ها که اکثراً در حوزه جلگه ای تشکیل شده اند یا منشاء دریایی دارند و یا حال عملکرد رودخانه های بزرگ و کوچک به شمار می طریقه. منشا عمده این خاک ها رسوبات دریایی می باشد که پس از عقب­نشینی دریای خزر در دوران چهارم زمین­شناسی برجای مانده می باشد؛ هنگامی که در دوران چهارم دریایی خزر تحت تأثیر فرایندهای تکنونیکی و نوسانات اقلیمی عقب­نشینی می نمود، زمین­های ساحلی آن از زیرآب بیرون آمدند و بر روی زمین­ها لایه­های نسبتاً ضخیمی از رسوبات نرم دریایی انباشته گردید که امروزه جنس قسمت قابل توجهی از خاک­های منطقه را از وجود خود متأثر کرده می باشد و شرایط آب­و هوایی منطقه و وجود بارش نسبتاً زیاد همراه با شیب تند در نواحی کوهستانی و کوهپایه ای به حرکت آب­های روان در سطح زمین قدرت تخریبی فزاینده­ای بخشیده که طی آن رسوبات و بافت­های نرم موجود در نواحی کوهستانی و کوهپایه ای تحت تأثیر عملکرد فرسایش آب از طریق رودخانه ها به جلگه حمل و بر جای گذاشته شده اند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 عواملی که منجر به حرکات دامنه ای در روستای پیلدره می شوند کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه