عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه حرکات دامنه­ای در شرق گیلان به روش آنبالگان(مطالعه موردی: پیلدره از توابع شهرستان املش)

قسمتی از متن پایان نامه :

گسلهای استان گیلان

پوسته زمین یک پارچه نیست و به صورت تکه تکه می باشد که این تکه ها را صفحه یا پلیت می­گویند. شناخت گسل ها که در بین قطعات پوسته به وجود آمده اند اهمیت زیادی از نظر زمین شناسی و جغرافیای طبیعی دارد. سه گسل پدید آمده در گیلان که در تعیین شکل و ریخت زمین در این استان تأثیر مهمی    داشته اند به قرار زیرند:

  • گسل آستارا با طریقه شمالی – جنوبی
  • گسل لاهیجان با طریقه شمال شرق – جنوب غربی، این گسل در شرق کوههای لاهیجان و در مرز جلگه و کوهستان واقع شده می باشد.
  • گسل بزرگ البرز به طول 600 کیلومتر از گرگان تا لاهیجان کشیده شده می باشد و موجب فرونشست جلگه شرقی گیلان از چابکسر تا لنگرود شده می باشد.

سه گسل نام برده در اثر فعالیت زمین ساختی خود موجب شده اند تا جلگه های سه گانه امروزی گیلان در میلیون ها سال قبل از کوههای لاهیجان و البرز جدا شوند و نشست خود را در امتداد گسل های فوق آغاز کرده و سپس فرسایش و رسوب گذاری رودخانه های موجود و به ویژه سفیدرود در ریخت شناسی رویه سطحی زمین به نحو بارزتری اثر گذاشته اند.

استان گیلان در قلمرو چین خوردگیهای آلپی قرار دارد و جزء قلمروهای ناپایدار کره زمین به شمار می رود و پوسته جامد در حوضه این سیستم هنوز از نظر حرکات زمین­ساخت به مرحله تعادل قطعی نرسیده می باشد و می‌تواند یکی از کانونهای ناپایدار و آسیب‌پذیر به حساب آید. مهمترین گسلهای استان گیلان عبارتند از گسل­البرز، گسل آستارا، گسل سفیدرود، گسل قز‌‌ل‌اوزن، گسلهای میانی البرز غربی و تالش جنوبی و گسلهای بغروداغ

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

4-2-2-2-گسلهای مهم و اندازه زلزله خیزی استان گیلان

در بحث چینه شناسی به ویژه مراحل زمین ساخت ناهمواریهای گیلان به ایجاد گسلهای متعدد منطقهای یا ناحیه­ای تصریح شده می باشد این گسلها در زمانهای متفاوت ایجاد شده و به احتمال زیاد، در اثنای هر حرکت علاوه بر ایجاد گسلهای جدید متناسب با کیفیت نیرو و چگونگی مقاومت سنگها در برابر آن گسلهای قدیمی تر نیز فعال می شده اند. مهمترین گسلهای استان گیلان شامل: گسل البرز، گسل آستارا، گسل سفیدرود، گسل قزلاوزن، گسلهای میانی البرز غربی و تالش جنوبی و سرانجام گسلهای بغروداغ می باشند که در آینده به معرفی تکتک این گسلها خواهیم پرداخت. به علاوه گسلهای مهم، صدها گسل فرعی و محلی دیگر، در جهات متفاوت و باابعاد مختلف، گاهی موازی با گسلهای مهم و زمانی به صورت رابط آنها، کوهستانها را در هم شکسته اند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 عواملی که منجر به حرکات دامنه ای در روستای پیلدره می شوند کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه