عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه حرکات دامنه­ای در شرق گیلان به روش آنبالگان(مطالعه موردی: پیلدره از توابع شهرستان املش)

قسمتی از متن پایان نامه :

رژیم حرارتی خاک ها

رژیم حرارتی خاک به اندازه متوسط درجه حرارت خاک در 50 سانتی متر اول خاک و یا به اندازه درجه حرارت خاک در منطقه ای که خاک به یک طبقه سنگی یا شبه سنگی محدود می گردد، اطلاق می گردد.

درجه حرارت خاک از عوامل بسیار مهم می باشد و تاثیر زیادی در رشد گیاهان و تشکیل خاک دارد. در دمای کمتر از صفر درجه فعالیت حیاتی در خاک متوقفذ می گردد.

درجه حرارت از افقی به افق دیگر خاک فرق می کند. تغییرات روزانه­ی دمای هوا، تأثیر مستقیمی در اندازه دمای خاک تا اعماق 50 سانتی متری دارد و نوسان آن بویژه در خاک اقلیم خشک که تغییرات درجه حرارت در 5/2 سانتی متری خاک سطحی تا 55 درجه سانتی­گراد بالغ می گردد.

درجه حرارت خاک را می توان از ارقام هواشناسی تخمین زد. به عنوان مثال: میانگین درجه حرارت  سالانه ی خاک را می توان با افزودن یک واحد به میانگین درجه حرارت سالانه­ی هوا، بدست آورد (کردوانی، 1378؛ 288 و 289).

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

4-2-3-4-رژیم حرارتی خاک منطقه مورد مطالعه

با در نظر داشتن مطلب ذکر گردیده و براساس نقشه رژیم رطوبتی و حرارتی خاک ها و براساس آمار هواشناسی گروه مطالعات اقلیم، یک نوع رژیم حرارتی خاک در این منطقه هست و با در نظر داشتن مطالعات هواشناسی و همچنین با در نظر گرفتن این اختلاف درجه حرارت زمستان و تابستان بیش از 5 درجه    سانتی­گراد و دمای خاک بیش از 15 درجه سانتی گراد می باشد، پس رژیم حرارتی خاک­های منطقه مورد مطالعه در این پژوهش ترمیک می باشد (منابع طبیعی لاهیجان، 1385).

 

4-2-3-5 گروه های هیدرولوژکی خاک ها

پس از مطالعه­شرایط فیزیکی واحدهای مختلف اراضی از لحاظ بیرون­زدگی سنگی، عمق خاک سطحی، درز و شکاف­های موجود، گروه­های هیدرولوژیکی خاک­ها طبق روش حفاظت خاک امیرکا موسوم به SCS تهیه گردید.

گروه­های هیدرولوژیکی خاک عنصر مهمی بر روی ارتفاع هرز آب دارد. گروه های اصلی هیدرولوژیکی خاک توسط روش SCS عبارتند از :

1.گروه A : خاک­هایی هستند که آبدوی کمی تولید می­کنند. این خاک­ها حتی هنگامی که کاملاً خیس باشند قابلیت نفوذ زیادی دارند، مانند خاک های ماسه­ای یا شنی با عمق زیاد. نفوذپذیری این خاک­ها بین 5/7 تا 6/11 سانتی متر در ساعت متغیر می باشد. (رفاهی، 1379؛ 222).

 

  1. گروه B : خاک­هایی هستند که روان آب متوسطی تولید می کنند. این خاک­ها حتی هنگامی که کاملاً خیس باشند قابلیت نفوذ متوسطی دارند. در این گروه خاک ها می توان خاک های با بافت نسبتاً ریز مانند خاک های شنی لومی، خاک های شنی همراه با مقدار کمی رس را نام برد. نفوذپذیری آنها بین 8/3 تا 5/7 سانتی متر در ساعت می باشد (رفاهی، 1379؛ 222 و 224).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 عواملی که منجر به حرکات دامنه ای در روستای پیلدره می شوند کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه