مطالعه حرکات دامنه­ای در شرق گیلان به روش آنبالگان(مطالعه موردی: پیلدره از توابع شهرستان املش)

قسمتی از متن پایان نامه :

گسل البرز

این گسل در دامنه شمالی البرز، در طول 550 کیلومتر، از لاهیجان تا جنوب گنبدکاووس ادامه دارد. طریقه عمومی آن کم و بیش خاوری- باختری می باشد اما، به دلیل خمش به سمت جنوب، بخش میانی آن، سیمایی کمانی دارد. اگرچه در بیشتر گزارش‎ها (نبوی، 1355، بربریان، 1983) شیب گسل البرز به سمت جنوب دانسته شده می باشد اما در نقشه زمین‎ساخت خاورمیانه (علوی، 1991) گسل البرز نوعی راندگی با شیب به سمت شمال می باشد. در باختر لاهیجان، گسل چپگردی به نام گسل سفیدرود با طریقه شمال خاوری- جنوب باختری این گسل را جابه‎جا کرده می باشد. گسل البرز جدا کننده البرز از حوضه ترشیری حاشیه جنوبی خزر می باشد و این احتمال هست که این گسل نشانگر محل تقریبی زمین درز تتیس کهن باشد. گسل البرز در ریخت‎ زمین‎ساخت منطقه اثرگذار می باشد. یاسینی (1970)، اختلاف ارتفاع رأس واحدهای قاره‎ای پلیوسن در دو سوی گسل البرز را حدود 1000 تا 1500 متر می داند. اما بربریان (1983)، به جابه‎جایی حدود 3000 متر طی2 میلیون سال اعتقاد دارد. موسوی روحبخش (1380)، با در نظر داشتن حفاری نفتی در دو طرف گسل البرز، این اختلاف ارتفاع را بین 1900 متر در خاور تا 2300 متر در باختر میداند. بلوک شمالی این گسل، در بیشتر زمان‎ها حرکت رو به پایین داشته می باشد. شاید نخستین حرکت رو به پایین در زمان میوسن بوده که در نتیجه آن رخساره‎های دریایی میوسن (رخساره خزر) در شمال این گسل نهشته شده‎اند. اما آغاز فرونشینی ممکن می باشد به زمان ژوراسیک برسد. در حال حاضر گسل البرز به شدت فعال به نظر می رسد و احتمال دارد بسیاری از زمین ‎لرزه‎های گیلان و مازندران نتیجه جابه‎جایی در طول این گسل باشد.

تعداد 7 زمین لرزه تاریخی در استان گیلان گزارش شده می باشد.

قدیمی­ترین و بزرگترین زمین لرزه تاریخی رویداده در استان گیلان 45 هزار سال قبل از میلاد ثبت شده می باشد. طول و عرض جغرافیایی رو مرکز آن ، به ترتیب، 98/49 و 70/36 می باشد. بزرگای آن در مقیاس امواج سطحی 8 می باشد. منبع ثبت کننده آن BER می باشد.

آخرین زمین لرزه تاریخی رویداده در استان گیلان در سال 1713ثبت شده می باشد.

طول و عرض جغرافیایی رو مرکز آن ، به ترتیب، 60/49 و 30/37 می باشد. منبع ثبت کننده آن AMB          می باشد.

قدیمی ترین زمین لرزه دستگاهی رویداده در استان گیلان در تاریخ 5/7/1903 ثبت شده می باشد. طول و عرض جغرافیایی رو مرکز آن، به ترتیب 48/37 و96/48  می باشد. بزرگای آن در مقیاس امواج سطحی 9/5  می باشد و منبع ثبت کننده آن PAS می باشد.  آخرین زمین لرزه دستگاهی رویداده در استان گیلان در تاریخ 26/5/2005 در ساعت 8 :59 :1 ثبت شده می باشد. طول و عرض جغرافیایی رو مرکز آن، به ترتیب 4/38 و64/48 می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بزرگای آن در مقیاس امواج درونی 4.2 می باشد و منبع ثبت کننده آن THR می باشد. بزرگترین زمین لرزه دستگاهی ­رویداده در استان گیلان در تاریخ 20/6/1990 در ساعت21:00:10 ثبت شده می باشد.
طول و عرض جغرافیایی رو مرکز آن، به ترتیب 989/36 و346/49 می باشد.  بزرگای  آن در مقیاس امواج سطحی 4/7، امواج درونی 2/6 می باشد و منبع ثبت کننده آن ISC می باشد.

با اتکاء به نتایج از امواج زلزله، فدینسکی درسال 1972 شمائی از ساختمان حفره جنوبی دریای خزر ارائه داده می باشد که محققین بعدی نیز در مطالعه این قلمرو به آن استناد جسته اند بر اساس نظریات این محقق توده سختی در کف این گودال هست که ضخامت آن حدود 20 کیلومتر می باشد و آن را پوسته اقیانوسی تصور نموده می باشد سطح این توده در عمق20 کیلومتری کف دریای خزر قرار دارد. یعنی به بیانی دیگر بر روی این پوسته سخت اقیانوسی، رسوبهای فراوانی با ضخامت20 کیلومتر ته­نشین شده­اند گسستگی موهوروویچ از عمق40 کیلومتری کف گودال یعنی بلافاصله بعد از پوسته اقیانوسی آغاز می گردد. ضخامت آن در زیر گودال 40 کیلومتر و در زیر نواحی کوهستانی تا عمق 150 کیلومتر یعنی تا مجاورت استنوسفر پائین می رود. کف خزر را نمی توان با اتکاء به شواهد شناخته شده چینه شناسی تعیین نمود. ناچار در این زمینه تناقضات و مشکلاتی هست و نظریات مختلفی ارائه شدهاند. در مجموع می توان گفت که چاله جنوبی خزر گودالی ساختمانی می باشد که در داخل سیستم چین خوردگیهای آلپی تشکیل شده می باشد. مغرب و جنوب این حفره را به ترتیب کوههای تالش و البرز محدود می کنند و مرز شمالی آن را یک برجستگی زیر دریائی در امتداد شمال غربی- جنوب شرقی تشکیل شده می باشد که مرتفعترین قسمتهای آن در عمق 200 متری از سطح دریای خزر قرار دارد در واقع این برجستگی زیرآبی، بخش میانی کوهستانهائی می باشد که در قفقاز در جمهوری آذربایجان تا کپه داغ در خراسان شمالی کشیده شده می باشد.

گسلهای منطقه‏ی مورد مطالعه از نظر اهمیت به دو گروه تقسیم می شوند. گسل­های اصلی و گسل های فرعی که بعضی پتانسیل لرزه‏خیزی دارند. مهمترین گسل های اصلی منطقه، دو گسل بزرگ خزر و لاهیجان (سفیدرود) هستند. این دو گسل، دارای دو طریقه به گونه کامل متفاوت اند. گسل خزر ، هم طریقه با ساختار اصلی رشته کوه البرز و گسل لاهیجان، با راستایی شمال خاوری – جنوب باختری و دارای روندی به نسبت عمود بر راستای گسل خزر می باشد. حرکتهای جوان این دو گسل نشان می دهد که گسل لاهیجان در کواترنر فعال‏تر از گسل خزر بوده می باشد. از آن  رو که آن را جابه جا کرده می باشد. ذکر این نکته قابل توجه می باشد که دو گسل یاد شده در محدوده‏ی مورد مطالعه، آشکارا قابل نظاره نیستند و اطلاعات مربوطه باتوجه به بسیاری از شواهد ، از قبیل نقشه های مجاور، عکسهای ماهوارهای و… ذکر گردیده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 عواملی که منجر به حرکات دامنه ای در روستای پیلدره می شوند کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه