مطالعه حرکات دامنه­ای در شرق گیلان به روش آنبالگان(مطالعه موردی: پیلدره از توابع شهرستان املش)

قسمتی از متن پایان نامه :

باد

در بین پارامترهای آب و هوایی باد به دلیل تأثیر عمده آن در غالب پروژه های کشاورزی، منابع طبیعی و عمرانی تأثیر ویژه ای را اعمال می نماید.

باد نتیجه فرآیندهایی می باشد که به تبع تابش خورشید پدید می آید. تغییرات دما و فشار هوا پدیده باد را می سازد. فرآیند باد دارای دو مؤلفه سرعت و جهت می باشد که برحسب نات یا متر برثانیه سنجیده می گردد. مطالعه فرآیند جهت و سرعت در مطالعات کشاورزی، شهرسازی و برنامه ریزیهای مختلف مدیریت محیطی دارای اهمیت زیادی می باشد.  بر این اساس به مقصود مطالعه وضعیت باد حوضه مورد مطالعه از داده های ایستگاه لاهیجان بهره گیری شده می باشد

با در نظر داشتن مطالعات انجام شده میانگین حداکثر سرعت وزش باد در این ایستگاه مربوط به فروردین ماه با 1/5 متر بر ثانیه می باشد.

نوع آب و هوای منطقه

عوامل مختلفی در ایجاد آب و­هوای یک منطقه دخالت دارند که از آن جمله می توان به دوری و نزدیکی به دریا، توپوگرافی، جایگاه جغرافیایی و غیره تصریح نمود که در پیدایش تیپهای اقلیمی دخیل­اند. بطوریکه امروزه، بسیاری از متخصصان هوا و اقلیم شناسی بر حسب نوع و اهداف مختلف یک یا چند عامل هواشناسی را انتخاب کرده و آن را پایه و اساس طبقه بندی قرار داده اند.

– زمین شناسی

منطقه گیلان در دوران پرکامبرین یعنی در حدود 700 میلیون سال پیش در زیر دریاهای کم عمق قرار داشت. رسوباتی که بر کف این دریا انباشته شده بود در طی کوهزایی از آب بیرون آمده و بقایای آن در بعضی مناطق امروزی البرز نظاره می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

از دوران اول زمین‌شناسی نیز شواهدی بر جای مانده که حاکی از وجود و گسترش شرایط دریایی در این منطقه می‌باشد ماسه سنگهای قرمز رنگ که در کوههای البرز وجود دارند بقایای رسوبات دریایی از دوران اول می‌باشند. در اواخر دوران اول پس از عقب‌نشینی دریا فعالیتهای آتشفشانی در این منطقه به وقع پیوسته می باشد لیکن تشکیلات زمین‌شناسی استان گیلان عموماً  از دوران دوم و سوم زمین‌شناسی بوده و تشکیلات دوران اول به گونه پراکنده و وسعت‌های کوچکی در آن دیده می گردد.

تمام دشتهای دامنه‌ای و رودخانه‌ای و ساحلی تا حد دریای خزر از رسوبات دوران چهارم زمین‌شناسی به صورت‌های مختلف تشکیل شده می باشد (مهندسین مشاور شمال، 1377،34).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 عواملی که منجر به حرکات دامنه ای در روستای پیلدره می شوند کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه