عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه حرکات دامنه­ای در شرق گیلان به روش آنبالگان(مطالعه موردی: پیلدره از توابع شهرستان املش)

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه جغرافیایی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

شهرستان املش در طول جغرافیایی50 درجه و 11دقیقه و عرض جغرافیایی37 درجه و 6دقیقه قرار دارد. این شهرستان از شمال به لنگرود، لاهیجان و آستانه اشرفیه، از خاور به رودسر، از جنوب به رودبار، از باختر به سیاهکل و از شمال باختری به رشت محدود می گردد.

شهرستان املش دارای دو بخش می باشد که شامل 3 شهر و 5 دهستان و 129 آبادی دارای سکنه می باشد.

 

در ارتباط با جایگاه جغرافیایی روستای پیلدره می توان گفت که این روستا  در منطقه ای جلگه ای واقع شده می باشد و در میان اراضی باغی شکل گرفته و گسترش یافته می باشد از لحاظ سطح استقرار طبیعی نیز نسبت به روستاهای اطراف مانند للیم و آفتاب خورتاب و غیره، جایگاه نسبتاً مشابهی داشته و از آب و هوای معتدل و مرطوب برخوردار می باشد.

شکل استقرار این روستا به صورت متراکم و پراکنده می باشد. به لحاظ تیپ اراضی، زمین های این روستا جزو واحدهای اراضی درجه یک و دو کشاورزی می باشد و اکثر اراضی این روستا به صورت باغی       می باشد.

این روستا از شمال با روستای دعوی لات ، شرق با روستای للیم، جنوب به روستای شیردره و از سمت غرب با روستای شی شارستان همجوار می باشد.

از نظر مختصات جغرافیایی مجموعه روستایی مورد مطالعه در طول جغرافیایی 50 درجه 9 دقیقه و 20 ثانیه شرقی و در عرض 37 درجه و 3 دقیقه و 32 ثانیه شمالی قرار گرفته می باشد.

 

مسیر ارتباطی و دسترسی به این روستا، مسیر املش –  روستای حاجی آباد – روستای جورکاسر ، روستای    دعوی لات  به پیلدره  می باشد.

مشخصات طبیعی

ساختار و علت های استقرار و شکل­گیری سکونتگاههای شهری و روستایی در کشور با در نظر داشتن تنوع اقلیمی و محیطی از گستره بسیاری برخوردار بوده و عوامل مختلفی در این امر تأثیر داشته اند. در میان عوامل گوناگون، آب و زمین تأثیر برجسته­تری را به خود اختصاص داده و هر جا این دو عامل در کنار هم قرار گرفته اند. زمینه های شکل­گیری سکونتگاههای شهری و روستایی را فراهم آورده می باشد. البته ناگفته نماند عوامل دیگر نظیر راههای ارتباطی، مسائل ناشی از قبیل تجارت و بازرگانی و… نیز در این بین سهم خاصی در استقرار و شکل گیری سکونتگاهها و یا رونق و توسعه آنها به خود اختصاص داده­اند. حال می توان گفت استقرار و توسعه فضایی روستاها در درجه اول تابع شرایط محیطی و جغرافیایی آنهاست و فضاهای مجاور روستاها در ارتباط با عوامل گوناگون محیط طبیعی مانند شکل ناهمواریها و همجواری آن با عوارض طبیعی مانند کوه، دشت، رودخانه، جلگه، سواحل دریا و شرایط اقلیمی حاکم بر آن در جهت توسعه روستاها تأثیر تعیین کننده ای دارند.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 عواملی که منجر به حرکات دامنه ای در روستای پیلدره می شوند کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد