عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه حرکات دامنه­ای در شرق گیلان به روش آنبالگان(مطالعه موردی: پیلدره از توابع شهرستان املش)

قسمتی از متن پایان نامه :

سه روش اصلی یا توجه در مطالعه اقلیم هست :

1- روش توصیفی                  2- روش دینامیکی                       3- روش سینوپتیک

ایستگاه‌های هواشناسی موجود در استان گیلان شامل ایستگاه‌های متعلق به سازمان هواشناسی و وزارت نیرو و بعضاً وزارت کشاورزی و … می‌باشد که از میان آمار اطلاعات ایستگاه‌های وابسته به وزارت نیرو و سازمان هواشناسی کشور تهیه و جهت مطالعه هوا و اقلیم‌شناسی محدوده مورد مطالعه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند. متأسفانه در شهرستان لنگرود آمارهای اقلیمی ( به دلیل ضعف ایستگاه‌ها) چندان معتبر نبوده لذا کوشش شده‌اند ایستگاه‌های پیرامون شهرستان که از طول و دقت آمار بالاتری برخوردار هستند بهره گیری گردد. از میان ایستگاه‌ها بدیهی می باشد که آمار ایستگاه‌های کلیماتولوژی لاهیجان و تبخیرسنجی آستانه حاوی معتبرترین داده‌ها هستند.

ـ ویژگیهای اقلیمی (درجه حرارت، بارش و … )

کشور ایران با قرار گرفتن بین 25 و 40 درجه عرض جغرافیایی شمالی در منطقه گرم قرار گرفته می باشد و ارتفاع آن از سطح دریا کمتر از  475 متر می باشد. تقسیم بندی اقلیمی در ایران شامل چهار منطقه می باشد که عبارتند از :

 

  • اقلیم معتدل و مرطوب
  • اقلیم سرد
  • اقلیم گرم و خشک
  • اقلیم گرم و مرطوب

استان گیلان به گونه کلی در قلمرو آب و هوای معتدل و مرطوب قرار دارد و نمناک ترین منطقه سواحل جنوبی دریای خزر می باشد. عوامل مؤثر در آب و هوای آن عبارتند از : ارتفاع و امتداد کوههای البرز غربی و لاهیجان، مجاورت با دریای خزر، جابجایی توده های هوایی شمالی و غربی، وزش بادهای محلی (گرمیش، باد منجیل) و پوشش متراکم جنگلی.

ورود توده­های هوای شمالی با منشاء قطبی به گیلان به ویژه در فصل پاییز و گاهی اوقات همراهی بادهای غربی با آن، از یک طرف موجب گسترش موج سرما در بخشهای مختلف استان می گردد و از طرف دیگر سبب ریزش باران در مناطق پست و هموار و اولین بارش برف و وقوع یخبندان در ارتفاعات می گردد.

ورود توده های هوای غربی که از اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه و دریای سیاه می آیند باعث وزش باد و بارندگی در استان گیلان به ویژه در فصول پاییز و زمستان می گردد .

وجود دریای خزر در سرتاسر مرز شمالی استان و بخارآب حاصل از آن سبب افزایش رطوبت نسبی در هوای گیلان شده می باشد که این امر علاوه بر فراهم کردن شرایط مناسب برای ایجاد بارش موجب تعادل دمایی شبانه روز و همچنین فصول گرم و سرد سال می گردد.

پراکندگی بارش در نقاط مختلف استان یکسان نیست و از طرف غرب به شرق استان و همچنین از شمال به جنوب از مقدار بارش کاسته می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

توزیع فصلی بارش در استان نشان می دهد که پاییز با مجموع 1/42 درصد بارش سالیانه بیشترین و بهار با مجموع سالیانه 42/14درصد کمترین مقدار بارش را دریافت می­دارند. استان گیلان از بارش تابستانه ی بسیار چشمگیری نسبت به سایر نواحی آب و هوایی برخوردار می باشد به گونه ای که 21/24 درصد بارش

سالیانه در این فصل می بارد علت آن گرم بودن سطح زمین و ورود رطوبت زیاد از طریق نسیم دریا به خشکی می باشد.

برای درک بهتر نوع آب و هوای منطقه نمودار عناصر اقلیمی تأثیرگذار در آب و هوای ایستگاه لاهیجان را

مورد مطالعه قرار می دهیم.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 عواملی که منجر به حرکات دامنه ای در روستای پیلدره می شوند کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه